Dne 1.10.2022 nabyla účinnosti novela energetického zákona, která umožňuje vládě nařízením zastropovat ceny energií. Vláda tohoto nástroje využila a dne 5.10.2022 schválila nařízení, které stanovuje maximální cenu za elektřinu a plyn, a to pro všechny domácnosti bez ohledu na jejich spotřebu pro celý rok 2023. Maximální cena elektřiny je stanovena na 6 Kč za kWh a maximální cena plynu na 3 Kč za kWh. Tato maximální cena ale nezahrnuje distribuční poplatky, ty je potřeba ještě přičíst samostatně.
Zákazník nemusí o snížení záloh za elektřinu a plyn žádným způsobem žádat. Dodavatelé jsou do 30 dnů ode dne vyhlášení nařízení vlády povinni zákazníkům stanovit novou výši zálohových plateb a upravený rozpis záloh zákazníkům zaslat.
Pokud má zákazník s dodavatelem sjednanou nižší cenu energií, než jaká její maximální výše je vládou pro rok 2023 nově určena, bude i nadále hradit stávající cenu sjednanou ve smlouvě s dodavatelem.
Pokud má zákazník sjednanou smlouvu o dodávkách elektřiny nebo plynu, na základě které se cena určuje podle aktuálních cen elektřiny a plynu na světových trzích (tzv. spotové ceny), může takovou smlouvu vypovědět s kratší výpovědní lhůtou jednoho měsíce.
Nařízením je také stanovena povinnost dodavatelů poslední instance nabízet smlouvy na dodávky energií za stanovenou maximální cenu i těm zákazníkům, kterým se nedaří uzavřít smlouvy na dodávky energií s jiným dodavatelem.
V souvislosti se zastropováním cen energií vyšlo na povrch nekalé jednání některých dodavatelů energií, kteří zákazníkům začali rušit aktuální smlouvy se zafixovanými nižšími cenami, než je vládou stanovený strop. Tito dodavatelé se před svými zákazníky snaží ospravedlnit s tím, že rozdíl v ceně doplatí stát. Dodavatel však nesmí bezdůvodně rušit nebo měnit smlouvy se zafixovanými cenami. Zákazník by proto neměl na takové zrušení či takovou změnu smlouvy přistoupit a měl by namítat vůči dodavateli neúčinnost takové změny:
- Zákazník by se měl na dodavatele ohledně změny obrátit, nejlépe písemnou formou
- Pokud dodavatel zákazníkovi nevyhoví a bude nadále požadovat změnu nebo zrušení smlouvy, může se zákazník bránit prostřednictvím mimosoudního řešení spotřebitelského sporu u Energetického regulačního úřadu.
Nařízení se dále týká i malých a středních podnikatelů, kterým stanovuje cenový strop na 80 % z nejvyšší měsíční spotřeby za posledních pět let.
Vláda tímto nařízením bojuje proti aktuálně extrémně vysokým cenám energií a pomáhá tak zejména domácnostem, ale i malým a středním podnikatelům, veřejné správě nebo zdravotnickým zařízením. Tuto pomoc i přes obří dopad na státní rozpočet vítáme a budeme i nadále sledovat nekalé obchodní praktiky dodavatelů, kteří se krize nebo vládní pomoci snaží zneužít ve svůj prospěch.
V případě, že byste si nevěděli rady s tím, jak vůči dodavatelům energií postupovat, můžete se na nás bezplatně obrátit skrze kontaktní formulář na této webové stránce nebo na telefonním čísle +420 312 610 494.