Již na jaře jsme upozorňovali na pochybnou praxi obchodníků s potravinami, zdravotní rizika a možnost, že zakoupíte závadné potraviny je však nutno sledovat celý rok.
Na jaře byly fenoménem případy, kdy obchodníci nabízeli spotřebitelům produkty ukrajinského původu jako obilniny a kuřecí maso, které byly oficiálně určeny pouze k tranzitu. Obchodníci je však přebalovali do polských nebo slovenských obalů a následně se ziskem prodávali jako potraviny vyrobené v Evropské unii, kde platí přísnější standardy pro chov a výkrm drůbeže. Na nižší úrovni než v Evropské unii je na Ukrajině také veterinární péče o drůbež a prevence před nemocemi chovu jako je např. ptačí chřipka.
Zprávy o závadném obilí ukrajinského původu se již naštěstí neobjevují, nicméně hrozba z ukrajinských masokombinátů nadále trvá. V posledním měsíci došlo hned k několika záchytům bakterie salmonela infantis způsobujícím salmonelózu v kuřecím masu pocházejícím z Ukrajiny, a to nejen u nás ale také v okolních státech. Ještě více znepokojující je, že státní veterinární zpráva odhalila hned několik vadných šarží v krátkém časovém rozmezí. K jednomu došlo v Penny Marketu v Olomouci. Balení neslo označení „Chlazený kuřecí prsní řízek, šarže: 23313202, chov a porážka: Ukrajina, zpracováno na: Slovensko, výrobce: WE Trade, Horné Saliby, Slovensko“. Dalším záchytem bylo chlazené maso stejného výrobce WE Trade z řetězce Makro na Praze 5. Konkrétně se jednalo o „kuřecí řízky čerstvé, šarže: SK10094 ES a výrobcem byla společnost WE Trade s.r.o“.
Bezpečný není ani dovoz mraženého masa. V řetězci Makro v Hrdějovicích byly nebezpečné bakterie objeveny v hluboce zamrazeném kuřeti bez drobů značky Qualiko, který prodává ukrajinská společnost Branch Pererobniy Compleks.
Další záchyty salmonely byly již v předchozím měsíci v kuřecím mase pocházejícím z Ukrajiny v prodejnách Tesco a JIP. Již nyní víme, že naše dlouhodobá obava z nedostatečných standardů výroby potravin na Ukrajině znamená velké riziko pro zdraví českých zákazníků. To se v posledních měsících bohužel potvrzuje.
Nebezpečné maso nicméně nemusí pocházet jen z Ukrajiny. Státní veterinární správa v září ve skladu společnosti Polar Trading v Kostelci nad Černými lesy zachytila kontaminované mražené kuřecí maso pocházejícího z Brazílie. Společnost dodává maso jídelnám a restauracím. Do vašeho mrazáku by se tak dostat nemělo.
Pokud máte doma zamražené kuřecí maso, doporučujeme zkontrolovat, jestli se nejedná právě o shora uvedené výrobky s vadnou šarží. Na vadných šaržích kuřecího masa byla uvedena pravdivá místa porážky. Jak jsme však již dříve informovali, praxe přebalování a zamlčování místa původu je velmi rozšířená, především v Polsku. Potenciálně rizikové tak může být naprosto jakékoli kuřecí maso.
Až se vrátíte domů z podzimní procházky, rozhodně nedoporučujeme konzumovat pokrmy z kuřecího masa, které nebude dostatečně tepelně upravené nebo bude mít podezřelou barvu či zápach nezávisle na tom, zda se jedná o vadné šarže odhalené státní veterinární inspekcí.
Situaci na trhu s potravinami budeme i nadále sledovat, pravidelně vás informovat o rizicích pro spotřebitele a důsledně bránit jejich klamání.