České spotřebitele dlouhodobě poškozuje dvojí kvalita potravin. Tato nekalá praktika výrobců z řad nadnárodních společností, které působí na jednotném trhu EU, spočívá v nabízení potravin jiného, zpravidla horšího složení anebo jakosti na pultech českých obchodů ve srovnání s obdobným produktem zakoupeným v zahraničí. Obě potraviny – česká i zahraniční, se na první pohled mohou zdát totožné, ale při bližším prozkoumání štítku se složením lze narazit na významné rozdíly. Od roku 2021 sice dvojí kvalitu potravin zakazuje zákon, který také umožňuje Státní zemědělské a potravinářské inspekci (dále jen „SZPI“) ukládat za jeho porušení vysoké pokuty, ale dvojí kvalitu potravin se dosud vymýtit nepodařilo.
Letos v srpnu se českým internetem začaly šířit zprávy o dalším takovém případu, kdy zmrzlina od stejného výrobce je v Itálii produkována se smetanou a kvalitním čerstvým mlékem, zatímco u nás v České republice obsahuje odstředěné a sušené mléko. Tento případ na českých sociálních sítích vzbudil velký rozruch a SZPI se již případem začala zabývat. Výrobce zmrzliny ihned sám přislíbil, že recepturu pro český trh změní tak, aby odpovídala italské receptuře, nicméně jestli tak skutečně učiní zůstává otázkou. V minulosti byly v Česku velmi medializované případy ohledně rybích prstů nebo dětských přesnídávek, ale s podstatně horší kvalitou potravin a nápojů se setkáváme u celé řady dalších produktů. Velmi diskutovaným případem je obsah ovocné složky v limonádách a slazení glukózo-fruktózovým sirupem namísto cukrem.
Jak uvádí SZPI na svých webových stránkách, výskytem dvojí kvality potravin se zabývá od roku 2020, kdy monitoruje trh a od roku 2022 také provádí úřední kontroly. Za porušení zákazu dvojí kvality je oprávněna udělit pokutu až do výše 50 mil. Kč. Kontroly spočívají v posuzování vybraných vzorků potravin a jejich srovnáním s obdobným produktem prodávaným v zahraničí. Hodnoceny jsou vzhled obalu, odlišnosti ve složení, odlišnosti v senzorických vlastnostech, případně způsob informování spotřebitele o těchto rozdílných vlastnostech.
Po zavedení zákazu se řada výrobců snažila sjednotit své receptury napříč celou Unií. Běžnějším přístupem však byla pouhá změna vzhledu produktů tak, aby se spotřebitelům nejevily jako vzájemně totožné a zaměnitelné (např. změna barvy, písma, obrázků atd.). Další změnou ze strany výrobců pak je, že na různé trhy v rámci EU jsou potraviny uváděny v různých variantách a příchutích.
Přestože od zavedení zákazu dvojí kvality část výrobců své receptury sjednotila, stále se velmi často můžeme setkávat s produkty, u kterých toto neplatí. Na tuto nekalou praxi výrobců působících na evropském jednotném trhu tak i nadále doplácí spotřebitelé.
Oblast dvojí kvality potravin pro vás budeme i nadále monitorovat a budeme vyvíjet tlak na výrobce, aby poškozování českých spotřebitelů nezůstalo bez povšimnutí.