Orgány a instituce v oblasti ochrany spotřebitele
Česká obchodní inspekce (ČOI)
ČOI je obecným dozorovým orgánem nad ochranou spotřebitele, není-li dozor svěřen jiným orgánům dozorujícím speciální odvětví, např. potraviny, energie, telekomunikace, finance.
ČOI nekontroluje kvalitu potravin, pokrmů a tabákových výrobků. Těmito produkty a službami se ČOI zabývá pouze z hlediska poctivosti jejich prodeje (jako je správné účtování ceny apod.), případně z hlediska omezení jejich prodeje vymezeným skupinám spotřebitelů (např. osobám mladším 18 let).
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Vykonává v rozsahu své působnosti dozor nad kvalitou potravinářských výrobků.
Státní veterinární správa České republiky
Vykonává v rozsahu své věcné působnosti dozor nad zdravotní nezávadností potravin živočišného původu.
Orgány ochrany veřejného zdraví
Vykonávají státní zdravotní dozor nad dodržováním zákazů a plněním povinností stanovených zákony a předpisy o ochraně veřejného zdraví, včetně ochrany zdraví při práci.
Státní úřad pro kontrolu léčiv
Do jeho působnosti spadají mimo jiné léčivé přípravky (doplňky stravy ovšem patří pod dohled Státní zemědělské a potravinářské inspekce).
Evropské spotřebitelské centrum (ESC)
Cílem práce ESC je, aby čeští spotřebitelé mohli plně a pohodlně užívat zboží a sužeb z jiných členských států EU.
Mezi služby nabízené ESC ČR patří:
bezplatné informace a rady týkající se práv spotřebitelů v zemích Evropské unie, Norsku a na Islandu;
bezplatná spolupráce a pomoc spotřebitelům při vyřizování jejich stížností na kvalitu zakoupených výrobků a služeb či na chování a jednání obchodníků v ostatních členských zemích EU, v Norsku a na Islandu;
ESC je také kontaktním místem pro bezplatné zprostředkování pomoci spotřebitelům při mimosoudním řešení jejich sporů s obchodníky v členských státech EU, Norsku a na Islandu;
právníci ESC přednášejí o evropském spotřebitelském právu na univerzitách, mezinárodních konferencích, pro živnostenské úřady a další instituce, dále pak pro studenty středních škol o jejich právech při nakupování na jednotném trhu, např. o výhodách a rizicích nakupování online, a podobně.
Český telekomunikační úřad (ČTÚ)
ČTÚ kontroluje dodržování zákonných povinností poskytovatelů telefonních, internetových a poštovních služeb, jakož i provozovatelů satelitního vysílání.
ČTÚ také rozhoduje spory mezi těmito osobami a spotřebiteli a v případě zamítnuté nebo nevyřízené reklamace vyúčtování služeb či jejich neposkytování je možné se na něj obrátit s námitkou nesprávného postupu.
ČNB kontroluje dodržování zákonných povinností u subjektů podléhajících jejímu dohledu (banky, pojišťovny, spořitelní a úvěrní družstva, penzijní fondy, obchodníci s cennými papíry, směnárny a další). ČNB zde dohlíží např. na dodržování zákazu nekalých obchodních praktik či diskriminace spotřebitele, jakož i na dodržování povinností a pravidel pro informování o ceně služeb a způsobu jejich stanovení apod.
Finanční arbitr (FA)
FA je státem zřízený orgán mimosoudního řešení spotřebitelských sporů na finančním trhu, který řeší spory mezi spotřebiteli a finančními institucemi poskytujícími nebo zprostředkujícími platební služby, elektronické peníze, úvěry, kolektivní investování, investice, životní pojištění, stavební spoření, směnu měn.
Spory finanční arbitr může řešit pouze v řízení zahájeném na návrh spotřebitele. Řízení před finančním arbitrem je bezplatné.
Energetický regulační úřad (ERÚ)
Do pravomoci ERÚ spadají následující pravomoci:
regulování cen, přesněji regulované složky cen energií, ke kterým každoročně vydává cenová rozhodnutí;
cenovými rozhodnutími podle zákona stanovuje podporu pro obnovitelné zdroje energie;
podporování hospodářské soutěže v energetice;
licencování výrobců energií, obchodníků a dalších energetických aktérů, které následně dozoruje;
ochrana spotřebitele na energetickém trhu.
Na tento úřad se může spotřebitel obrátit, když řeší spory se svým dodavatelem energií, případně s distributorem.
Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ)
ÚNMZ byl zřízen zákonem České národní rady č. 20/1993 Sb., o zabezpečení výkonu státní správy v oblasti technické normalizace, metrologie a státního zkušebnictví. ÚNMZ je organizační složkou státu v resortu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
Hlavním posláním ÚNMZ je zabezpečovat úkoly vyplývající ze zákonů České republiky upravujících technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví a úkoly v oblasti technických předpisů a norem uplatňovaných v rámci členství ČR v Evropské unii.
MF vytváří koncepci politiky finančního trhu a zkoumá jeho fungování v oblasti retailových finančních služeb, ochrany spotřebitele na finančním trhu a finančního vzdělávání. Právě na návrh ministra financí jmenuje vláda finančního arbitra, který má na starosti řešení sporů mezi spotřebiteli a finančními institucemi.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)
MPO je ústředním orgánem státní správy mimo jiné i pro vnitřní obchod a ochranu zájmů spotřebitelů v kontextu evropské spotřebitelské politiky. MPO je podřízena například ČOI, která zajišťuje velkou část spotřebitelské agendy.