Dne 27.4.2021 vstoupil v platnost zákon č. 174/2021 Sb., který mimo jiné novelizuje zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích („Novela“). O připravované Novele jsme již informovali v předchozích článcích v souvislosti s tematikou potravinových kvót, které měla původně Novela také zavést. Úprava potravinových kvót se nakonec do schváleného znění Novely nedostala. Novela s sebou nicméně přináší celou řadu jiných významných změn týkajících se jak oblasti regulace činnosti provozovatelů potravinářského podniku, tak i zvýšení ochrany spotřebitele. Mezi ty nejvýznamnější změny patří zejména:
- zákaz dvojí kvality potravin;
- zpřísnění a doplnění podmínek pro používání označení „Česká potravina“;
- zavedení regulace potravin nového typu, jejichž složkou je hmyz;
- úprava pravidel označování výrobce potravin;
- úprava pravidel pro vyřazování potravin a umístění těchto potravin;
- úprava pravidel nakládání s rozbalenými potravinami;
- zavedení nových podmínek účasti v zadávacím řízení na dodávku potravin; a
- úprava kontrolních procesů správních orgánů;
Vybraným změnám se blíže věnujeme v tomto článku.
Zákaz dvojí kvality potravin
Mezi ty nejzásadnější změny, které Novela přináší, patří především zavedení zákazu potravin dvojí kvality. Jedná se o výrobky zaměnitelné za výrobky horší kvality vyrobené v jiných členských zemích Evropské unie a určené pro její trh. Ačkoliv se na první pohled mohou zdát tyto výrobky identické, liší se především svým složením nebo samotnou kvalitou. Podle Evropské unie spadá praxe potravin dvojí kvality do kategorie nekalosoutěžních praktik a proto je zakázaná.
Na trh je tedy nově, mimo jiné, zakázáno uvádět potraviny „zdánlivě totožné s potravinou uváděnou na trh v jiných členských státech Evropské unie, ačkoliv potravina uváděná na trh v České republice má podstatně odlišné složení nebo vlastnosti, pokud to není odůvodněno oprávněnými a objektivními skutečnostmi a pokud není potravina opatřena snadno přístupnou a dostatečnou informací o tomto odlišném složení nebo vlastnostech.“
Při porušení tohoto zákazu hrozí podnikatelům ze strany Státní zemědělské a potravinářské inspekce udělení pokuty až do výše 50 milionů Kč.
Používání označení „Česká potravina“
Novela dále zpřísňuje používání označení „Česká potravina“ především ve vztahu k masu. Aby totiž nově mohlo být maso označeno jako Česká potravina, musí prvovýroba, porážka zvířat a všechny fáze výroby proběhnout na území České republiky, jako tomu bylo dosud, nově se však navíc musí jednat o zvířata v tuzemsku narozená a chovaná.
Potravinové kvóty na české potraviny
Původní verze Novely obsahovala také poměrně kontroverzní ustanovení, na základě něhož měly být od příštího roku v obchodech zavedeny povinné kvóty na české potraviny. Kvóty se měly týkat zejména prodejen nad 400 m2, které by byly povinny prodávat alespoň 55 % tuzemských výrobků a potravin. Navíc mělo dojít v průběhu let k postupnému nevýšení této kvóty, a to až na 73 %.
Jak jsme již však informovali dříve, Senát povinné kvóty na české potraviny odmítl a následně nebyly znovu-prosazeny ani v Poslanecké sněmovně. Hlavními důvody, které vedly k odmítnutí povinných kvót na české potraviny byly, mimo jiné, rozpor s právem EU v oblasti volného trhu či potravinová nesoběstačnost České republiky v produkci mnoha potravin, na kterou jsme také upozorňovali v rámci dříve publikované Analýzy, která je dostupná zde.
Potravinové kvóty tedy v Novele nenajdeme.
Potraviny vyrobené z hmyzu
Zajímavostí Novely může být pak také regulace kategorie potravin, která se rozšířila na trhu až v poměrně nedávné době. Řeč je zejména o produktech Novelou definovaných jako potraviny živočišného původu, které jsou z velké části tvořeny hmyzem určeným k lidské spotřebě. Ať už se jedná o samostatný hmyz nebo jeho kombinaci s dalšími složkami, jakožto i výrobky získané zpracováním tohoto hmyzu nebo dalším zpracováním takto zpracovaných výrobků.
Podmínky účasti v zadávacím řízení na dodávku potravin
V rámci Novely dochází taktéž k úpravě zákona o zadávání veřejných zakázek. Ten nově upravuje možnost upřednostnění odběru českých potravin při zadávacích řízeních veřejných zadavatelů.
Veřejnému zadavateli je Novelou umožněno stanovit v zadávacím řízení na dodávku potravin jako podmínku účasti dodání potraviny místního nebo regionálního původu z krátkého dodavatelského řetězce (tzn. potraviny z České republiky, potraviny se značkou KLASA, Regionální potravina) a potraviny splňující certifikovaná schémata kvality nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin (tzn. chráněné zeměpisné označení, chráněné označení původu, zaručené tradiční speciality), případně potraviny produkované v systému ekologického zemědělství.
Pravidla pro nakládání s rozbalenými potravinami a pro vyřazování potravin
Povinnost provozovatele potravinářského podniku zkrátit minimální trvanlivost nebo použitelnost u potravin, které byly rozbalené za účelem prodeje jednotlivých částí, a uchovat tak, aby nedošlo ke zhoršení jejich kvality a bezpečnosti, je nyní rozšířena ještě o povinnost zaznamenání data rozbalení této potraviny.
Při vyřazování potravin z dalšího uvádění na trh je nyní nutné připojit k nim informaci o vyřazení a umístit je odděleně. Nově musí být vyřazeny taky potraviny, které obsahují látky v rozporu s požadavky na složení doplňků stravy nebo látky zakázané při výrobě potravin podle vyhlášky o doplňcích stravy a složení potravin; mají prošlé datum trvanlivosti a nejsou bezpečné či jsou zabalené do obalů, které je nechrání před znehodnocením.
Potraviny uvedené na trh před účinností Novely
Pro úplnost je také třeba doplnit, že, jak vyplývá z přechodných ustanovení Novely, potraviny uvedené na trh nebo označené ještě přede dnem nabytí účinnosti Novely a současně v souladu s požadavky předchozího znění zákona o potravinách a tabákových výrobcích, avšak ne v souladu s novými požadavky zaváděnými Novelou, mohou být prodávány do vyčerpání zásob.
Novela je účinná od 12. května 2021, až na některé výjimky s pozdější účinností od 1. října 2021 a poslední část nabyde účinnosti 1. ledna 2022.
V případě zájmu o podrobnější informace k tomuto tématu se na nás můžete obrátit. Pro zaslání dotazů můžete rovněž použít kontaktní formulář na této webové stránce.